Pataki Angelika tanácsadó szakpszichológus, akkreditált sémakonzultáns
Fiatal és középkorú felnőttek számára nyújtok egyéni pszichológiai tanácsadást online és Cegléd belvárosában.
A három szakterületem
Szoktad úgy érezni, hogy azért nem tudsz érvényesülni, mert nincs elég önbizalmad?
Lehet, hogy a munkahelyeden vagy a közeli kapcsolataidban nem érzed, hogy ugyanúgy tekintettel lennének rád, mint ahogyan Te figyelsz másokra. A legnehezebb, hogy belőled önkéntelenül árad a kedvesség és odafigyelés, és nehezedre esik ezt az értékes képességet csak azokkal megosztani, akikkel feltétlenül szeretnéd. Úgy érezheted, hogy Neked mindig 100%-ot kell nyújtanod mindenkinek, és ez a folytonos megfelelési vágy és monitorozás nagyon fárasztó.
Van egy jó és egy rossz hírem.
A rossz hírem, hogy a megfelelési kényszer egy automatikus megküzdési stratégia. A múltban egy hatékony stratégia lehetett, amikor még nem volt másra lehetőséged.
Nem tehetsz róla, hogy önkéntelen módon kialakult ez a megküzdés, és biztos vagyok benne, hogy jó okkal történt így. Együttérzek Veled és sajnálom, hogy ki kellett alakulnia ennek a megküzdésnek.
A jó hírem az, hogy felnőttként már van választási lehetőséged.
Képzeld el, milyen lenne, ha tudnál érvényesülni és határt húzni bűntudat nélkül. Ha az lenne számodra az új alapvetés, hogy megérdemled, hogy tisztelettel bánjanak veled, és ugyanezt a szeretetteljes önelfogadást adnád magadnak is. Vissza tudnál kapcsolódni a saját belső iránytűdhöz, ami afelé visz, amire Neked szükséged van, azzal szemben, hogy ki mit akar Tőled. Mélyen elhinnéd, hogy nem szükséges, hogy mindenkinek megfelelj és meg tudod válogatni azokat, akiknek adsz a szavára és igazán értékelnek Téged.
Érezd meg bátran, mennyivel kiegyensúlyozottabb lennél, ha ez lenne az új alapértelmezett perspektívád.
A megfelelő erőfeszítéssel együtt felül tudjuk írni a múltbeli automatikus megküzdéseinket, és kiutat találhatunk a rég bevésődött mintázatainkból, hogy az életünk aktív alakítójává válhassunk. Ezeket a mintázatokat sajnos nehéz önmagunknak átírni, és nem a Te hibád, ha nem sikerül egyedül felülkerekedned rajtuk.
Nem könnyű megtenni az első lépést, úgyhogy nagyon örülök, hogy itt vagy és szeretnél tenni önmagadért.
Amikor készen állsz, szívesen kísérlek ezen az úton.
Jelentkezz be vagy olvass tovább erről!
2. Toxikus párkapcsolati mintázatok, „se veled, se nélküled” dinamika, szorongó kötődés
Kimerülsz a párkapcsolatod hullámzásában? Ha jó, nagyon jó vele, de ha rossz, nagyon rossz.
Lehet a párod sokszor megígéri, hogy legközelebb nem lesz bántó, ami végül újra és újra bekövetkezik. Lehet azt is mondja, hogy a ti kapcsolatotok különleges, és más nem fog így szeretni Téged, mint ő. Nehéz elengedni őt, de közben ez az állapot is tarthatatlan. Felmerülhet a kérdés benned: „Meddig bírod még ezt?" Lehet, hogy félsz az egyedülléttől, és már nagyon sok erőfeszítést tettél ezért a párkapcsolatért. Minden energiádat felemészti, hogy a kedvére tegyél és őt megfejtsd.
Felmerülhet a kérdés benned: „Mikor veszítetted el önmagad mellette?" Miért nincs fókuszban az is, amire Te vágysz? Lehet ez a felismerés is tovább mélyíti az érzést, hogy valami baj van veled, végülis ezt a párod is sokat hangoztatja. Ez az örök tépelődés olyan idegörlő, hogy végül felhagysz vele, de egy újabb veszekedés után az egész kezdődik elölről.
Ismerős ez az ördögi körforgás? Ha igen, jó helyen vagy.
Nem tehetsz róla, hogy belecsöppentél egy egyenlőtlen, mérgező párkapcsolatba. A bántás csak azt terheli, aki elköveti és semmilyen módon nem kiérdemelhető. Felmerülhet a kérdés benned, hogy ha nem tehetsz róla, akkor vajon hogyan tudnál mégis tenni ellene. Ha ez a párkapcsolat huzamosabb ideje fennáll, valószínűleg vannak olyan önkéntelenül kialakult megküzdési stratégiák, amik sajnos egy mérgező kapcsolatban tartanak Téged. Ha visszagondolva több méltatlan párkapcsolatod is volt, akkor még valószínűbb, hogy ilyen sajnálatos megküzdések és sémák húzódnak a háttérben. Ha korábban rosszul bántak veled, kialakulhattak olyan megküzdési stratégiák, mint az önfeláldozás és a megfelelési vágy. Ezek a múltban hatékony túlélési stratégiák lehetettek, amikor még nem volt másra lehetőséged. Biztos vagyok benne, hogy jó okkal alakultak ki sajnos.
Ha megtapasztalod az önelfogadást, más kapcsolataidban sem fogod beérni kevesebbel.
Szívesen segítek a terápiás kapcsolatban újratanulni Neked ezt a kedvesebb viszonyulást önmagad felé.
Ha készen állsz, szívesen kísérlek ezen a fontos önismereti úton az önelfogadás és a kiteljesedett párkapcsolat felé.
Jelentkezz be vagy olvass tovább erről!
3. Kezdő és magánvállalkozó pszichológusok kihívásai
Pályakezdő pszichológus vagy és nem tudod melyik a Te utad? Vagy már praktizáló pszichológusként nehézséget jelent meghúzni a határaidat a kliensekkel?
Egy hosszú munkanap végén kimerülten, zombiként görgeted a social médiát? Lehet, van olyan szakmai elfoglaltságod amire, ha rágondolsz, görcsbe rándul a gyomrod. Lehet, hogy két kliens között a szünetben el kell döntened, hogy két alapszükséglet közül (evés vagy pisilés) melyiket válaszd, miközben a következő kliens már be is toppan, és ugrott mindkettő. Emiatt lehet szégyenkezel is magadban, hogy az öngondoskodás fontosságát tanítod a klienseidnek, miközben Te a fizikai szükségleteid kielégítéséig sem jutsz el. Egy biztos: sokszor vagy szigorú és kritikus magaddal. Érzed, hogy egy fenntarthatóbb, magaddal is kedvesebb megközelítésből szeretnéd folytatni a hivatásod.
Keményen megdolgoztál a pszichológus képesítésért, mégis ott találod magad, hogy módszerspecifikus képzés és szakképzés nélkül a szakma szemében kevés vagy. Lehet, hogy ismerős számodra a képzés halmozás, amit az ilyen csökkentértékűség táplál. Szeretném felhívni rá a figyelmed, hogy sajnos nincs olyan képzési papír amit, ha megszerzünk hirtelen eloszlatja a kialakult imposztor szindrómát.
Vannak viszont olyan tények, amik felszabadítóan hatnak.
Szeretném megosztani Veled, hogy…
… attól még, hogy nincs sok tapasztalatod pszichológusként, nem teszel kárt másokban. Ameddig etikusan dolgozol, megvan a megfelelő kritikai gondolkodásod és fogadsz konstruktív kritikát, minden rendben lesz.
… a kutatások rendre megerősítik, hogy nem a képzettség foka, sőt, nem is a sok évnyi tapasztalattól válik egy pszichológus hatékony segítővé. A hatékonyság kulcsa a szorgalmas gyakorlás (akvárium helyzetek, deliberate practice).
… a munkád eredménye mindig három tényezőn múlik, és ebből csak egy múlik rajtad. Ez a három tényező a Te szakmai hozzájárulásod, a kliens hozzájárulása (énereje, erőfeszítése) és a rajtatok kívül eső történések szerepe.
… pszichológusként is elsősorban ember vagy. Ez azt jelenti, hogy nem tudsz tökéletes segítő lenni és mindannyian így vagyunk ezzel segítőként.
… megérdemled azt, hogy Te is jól legyél egy terápiás folyamatban és ne a saját egészséged és jólléted kárán segíts másoknak.
Ha készen állsz arra, hogy etikusan és alázatosan, ugyanakkor önazonosan és fenntarthatóan segíts másoknak, akkor jó helyen jársz. A mentorálási folyamatban az egyik kutatást idézve ide segítelek megérkezni: Szeresd magad emberként, és gyakorolj egészséges önkritikát pszichológusként.
Az általam tartott mentorálás konzultációs tevékenység, nem helyettesíti a szupervíziós felügyeletet, ugyanakkor remekül kiegészíti.
Nem könnyű pszichológusként segítséget kérni, úgyhogy örülök, hogy itt vagy. Igény esetén egyenrangú kollégaként, tudásféltés nélkül adom át az elmúlt több, mint 5 évben gyűjtött praktizáló pszichológusi tapasztalatom az általad hozott elakadások mentén.
Ha szeretnéd, szívesen kísérlek ezen a hiánypótló önismereti úton a kiteljesedett, fenntartható hivatásgyakorlás felé.
Jelentkezz be vagy olvass tovább erről!
Szakmai tapasztalat
2020- jelen Magánrendelés - korábban Budapest, jelenleg: online és Cegléden 2020-2021 Kürt Alapítványi Gimnázium - iskolapszichológus 2019-2021 I. kerületi Kosztolányi Dezső Gimnázium - iskolapszichológus 2019-2020 Budavári Általános Iskola – iskolapszichológus 2019 AKUT Alapítvány – traumainformált női pszichológiai tanácsadás asszisztálása 2019 ELTE Életvezetési Tanácsadó – egyéni pszichológiai tanácsadás egyetemistáknak 2018 Lelki Egészségvédő Alapítvány – egyéni pszichológiai tanácsadás felnőtteknek
Tanulmányok, képzések
2021- 2025 ISST - sématerápiás módszerspecifikus képzés - akkreditált sémakonzultáns 2021-2023 ELTE - tanácsadó szakpszichológus képzés - tanácsadó szakpszichológus, krízistanácsadás specializáció 2017-2019 ELTE – pszichológia mesterképzés (MA), tanácsadás és iskolapszichológia szakirány - okleves pszichológus 2014- 2017 Károli Református Egyetem – pszichológia alapképzés (BA) 2022- 2024 75 óra sématerápia egyéni önismeret 2018-2020 150 óra pszichodráma önismeret 2018-2022 nemzetközi tréningek szociális színház témában (drámapedagógia, színházi nevelés, fórum színház) 2019 Enable iskolai bullying prevenciós csoportok tartása 2019 NANE Szívdobbanás párkapcsolati erőszak prevenciós csoportok tartása iskolákban
Publikációk, megjelenések és további szakmai tevékenység
2025 - Könyv társszerző: TRAUMAINFORMÁLT CSOPORTOS TANÁCSADÁS SZERHASZNÁLÓ NŐKNEK - Szerkesztette: Kaló Zsuzsa 2023 - újságban megjelent cikk: Kiút a bántalmazó párkapcsolatból - Családi Lap Magazin, márciusi szám 2021 - Miért hibáztatjuk az áldozatot? - Mérce cikk 2021 - Önegyüttérzés és stresszkezelés online workshopok a Debreceni Egyetem hallgatói számára 2021 - Pszichológus lettem! ... Hogyan tovább? online pályaorientációs workshop sorozat kezdő pszichológusok számára
Az egyéni pszichológiai tanácsadáshoz előzetes bejelentkezés szükséges, amit a patakiangelika@outlook.com címen lehet egyeztetni vagy a honlapon a Kapcsolat fül alatt.
Szeretettel várlak, fordulj hozzám bizalommal!
Ismerj meg engem
Egyéni pszichológiai tanácsadási keretben sématerápiás fókusszal dolgozom. Munkámat traumatudatos megközelítéssel végzem és a folyamatot kiegészítem további élményalapú módszerekkel.
A kritikai pszichológiai nézőpont kulcsfontosságú számomra. A pszichológiai elakadást a társadalmi kontextusában értelmezem, amelyben a problémák keletkeztek.
Több kliensem pozitív visszajelzése alapján felfigyeltem két szakmai érték ötvözésére a munkám során. Az egyik a tanulás szeretete; az élethosszig tartó tanulás lételemem. Lenyűgöznek a legújabb, tudományos alapokon nyugvó terápiás módszerek. Mindig olvasok vagy hallgatok valami új terápiás megközelítésről, ami inspirál. Az újonnan tanultakat körültekintően, a korábbi tudásomra alapozva építem be a munkámba, nyíltan beleegyezést és visszajelzést kérve Tőletek. A másik érték az intuitív, érzelmekre való ráhangolódás. Fontos számomra a terápiás kapcsolat, őszintén kíváncsi vagyok Rád, és nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy megismerhetem az érzésvilágod sokrétűségét. Az ész (legújabb terápiás irányzatok naprakész alkalmazása) és a szív (érzésekben gazdag teljes figyelem) így ötvöződik a terápiás folyamatban.
A feltétel nélküli elfogadás a segítő kapcsolat alapja. Célom egy olyan oldott és bizalmas légkör megteremtése, melyben lehetőséged nyílik új nézőpontok és összefüggések felfedezésére. Hiszem, hogy minden pszichológiai tanácsadási folyamat és alkalom egyedi, így rugalmas és nyitott módon figyelek a szükségleteidre. A terápiás kapcsolatunk partnerségen és egyenlőségen alapul. Hiszek benne, hogy a megoldás kulcsa benned rejlik és segítek ezt felfedezni Neked is.
2024-ben költöztünk ki Budapestről Cegléd környékére a férjemmel és a cicáinkkal. Szabadidőmben szeretek jógázni, biciklizni és olvasni.


SZAKMAI FILOZÓFIÁM
Szakmai hitvallásom a rogersi személyközpontú terápia hármasára épül. Az együttérzés, a feltétel nélküli elfogadás és a hitelesség a munkám alappillérei. Emberképem fejlődés fókuszú; hiszem, hogy minden ember értelemkereső, önmegvalósító kreatív potenciállal rendelkezik. Gyakran ez a vágy sajnos akadályokba ütközik. A pszichológiai tanácsadás az a biztonságos tér, ahol felfedezhetünk olyan erőforrásokat, amik segíségével felülkerekedünk az akadályokon.
Vannak olyan emberek, akik összhangban vannak az érzéseikkel és szabadon fejezik ki önmagukat. Ezekkel az emberekkel jól bánt a közvetlen környezetük és a társadalomban kiváltságos helyzetbe születtek, amiből megtanulhatták, hogy a világ egy biztonságos hely és ők szerethetők, elfogadhatók, úgy, ahogyan vannak.
Sajnos velük szemben nem mindenki ezt az üzenetet kapta útravalóként. A bántalmazás túlélői (családon belüli bántalmazás, párkapcsolati erőszak, bullying, LMBTQ+ és női traumák, diszkrimináció elszenvedői) azt tanulhatták meg, hogy a világ egy veszélyes hely, és lehetséges, hogy bántanak vagy elutasítanak azért, aki vagyok. Az ilyen élmények traumatikus sebet hagyhatnak az önbecsülésünkben és kapcsolódási mintázatunkban.
A pszichológiai tanácsadás során egy biztonságos, támogató kapcsolatban fedezhetjük fel újra a belső erőforrásainkat, tanulhatunk meg újra bízni önmagunkban és másokban. A poszttraumás növekedés azt jelenti, hogy a trauma feldolgozása után nemcsak visszanyerjük a régi önmagunk, hanem még erősebbé és önazonosabbá válunk.
Munkámat színesítik az élményalapú technikák, amelyek az énerő előhívását és a traumafeldolgozást is szolgálják.
A sématerápia egy terápiás módszer, melynek lényege, hogy ha az alapvető érzelmi szükségletek kielégülése sérült gyermekkorunkban, olyan hiányokat szenvedünk el, amik kihatnak a világról és önmagunkról alkotott képre és ez sokféle problémát eredményez. A fájdalmas tapasztalatok sémákban gyűlnek össze, amikkel különböző módokon tudunk megküzdeni. A sémavezérelt megküzdés lehet alárendelődő, elkerülő vagy túlkompenzáló típusú, de mindegyik megküzdési mód megerősíti sajnos a kínzó sémát. A sémák sémamód működéseket aktiválnak, amit úgy lehet elképzelni, hogy egy nyomógomb benyomására (ami triggerként funkcionál) lefut egy ismétlődő program - a hatása alatt ugyanazt érezzük és gondoljuk, mint régen, amikor a fájdalmas tapasztali tanulást elszenvedtük. Ezek a megküzdések és sémamód aktivációk nem segítik, hogy feltöltődjenek az alapvető érzelmi szükségleteink, és a korai sémákat megerősíti azáltal, hogy ismétlődő módon ugyanazokat a hiányokat szenvedjük el. A sématerápia célja, hogy tudatára ébredjünk az aktiválódó sémáinknak és azáltal, hogy új gyógyító tapasztalatokat szerzünk, amik a korábbi fájó tanulást felülírhatják, meggyengítsük a sémák hatalmát. A sémák érzelmi tanulással és arra adott reaktív viselkedéssel társulnak, így mind a gondolkodás, az érzés és a viselkedés szintjén szükséges beavatkozni, hogy érzelmi tanulásaink mintázatain felülkerekedjünk. A cél, hogy a sémáinkat megismerve és elfogadva, együttérző módon tudjunk kapcsolódni másokhoz és önmagunkhoz. Ebben az új harmóniában újra és újra fel tudjuk ismerni és be tudjuk tölteni az alapvető érzelmi szükségleteinket, bármilyen régóta is tartott a korábbi hiányállapot. Sémavezérelt működésünk mögül kitekintve, életünk aktív alakítójává válunk, így tartósan vissza tudunk találni újra és újra a lelki békénkhez.
Kulcsfontosságú számomra a traumatudatos megközelítés. A pszichiátriai diagnózis, a mainstream pszichológia individualizmusban györekező megközelítéséhez igazodva, személyiségzavarokról ír, így az egyén jellemvonására helyezi a hangsúlyt. Ezzel szemben a traumatudatos megközelítés az elbírható életeseményeken túlmutató traumák idegrendszeri és érzelmi hatásainak feldolgozására helyezi a hangsúlyt. Ha nem férünk hozzá elég erőforráshoz és tartós egy negatív életesemény (pl. érzelmi elhanyagolás, kirekesztés vagy bullying áldozatává válunk) vagy akár egyszeri, de súlyos krízis ér minket (pl. baleset) sajnos traumákat szenvedünk el. A traumatudatosság számomra azt jelenti, hogy felismerjük a múlt eseményeinek hatásait, és a traumafeldolgozásra fókuszálunk, ami elbírhatóvá és összefüggővé teszi az élettörténetünk. Elengedhetetlen, hogy a testünkben és pszichénkben otthon érezhessük magunkat. Az önmagunk iránt érzett együttérzés hatására a hibáink és veszteségeink beismerhetővé és elfogadhatóvá válnak. Az együttérző figyelem hatására beláthatod, hogy azok a viselkedésminták, amik jelenleg akadályoznak Téged, valaha segítették a túlélésed. A változás paradoxona, hogy amikor elfogadjuk az aktuális nehézségeinket, könnyebbé válik meghaladni azokat. A belső biztonságot és változási szándékot önegyüttérző és idegrendszert stabilizáló, érzelemszabályozó gyakorlatokkal erősítjük meg.
A kritikai pszichológiai nézőpont kulcsfontosságú a munkám során. Kritikai pszichológusként foglalkoztat a társadalmi egyenlőtlenségek hatása a lelki jóllétünkre. A pszichológiai elakadást a társadalmi kontextusában értelmezem, amelyben a problémák keletkeztek.
Tisztában vagyok vele, hogy a pszichológia sem független ezektől a társadalmi hatásoktól. A mainstream pszichológia, ha értéksemlegességet hirdet, sajnos a többségi hatalmi berendezkedésnek és a társadalmi egyenlőtlenségeknek kedvez. Igyekszem ezt a tévutat elkerülni és transzparensen bemutatni, milyen értékeket vallok. A társadalmi felelősségvállalás jegyében keresem annak a lehetőségeit, hogyan tehetem a pszichológiai tudást hozzáférhetővé széleskörűen.
A terápiás kapcsolatot is klasszikusan alá-fölé rendelt viszony jellemzi, amelyben a pszichológus a hagyományos orvos-páciens kapcsolatra jellemző szaktekintély szerepét veszi fel. Ezt a megközelítést elutasítom, és a közös munka során partneri, egyenlő viszony fontosságát képviselem. Hiszem, hogy benned rejlik a megoldás kulcsa és Te vagy az életed szakértője. Én a szakmai tudásommal igyekezlek hozzásegíteni ahhoz, hogy felfedezd ezeket az erőforrásaid és könnyen hozzáférhetőek maradjanak tartósan. A visszajelzéseid értékesek, alázattal fogadom és beépítem őket a közös munkába.
Az individualizmusban gyökerező pszichológiával szemben vallom, hogy lelki problémáink nemcsak közvetlen környezetünk és önmagunk felelőssége, hanem társadalmi és rendszerszintű problémák tünetei. Annak ellenére, hogy nem tehetünk róla, hiszem, hogy egyéni szinten is felléphetünk a káros társadalmi hatások következményeivel szemben. Az önismeret egy olyan fontos erőforrás, ami segít az együttérző elfogadás mentén teret engedni a változásnak. Elismerve az egyenlőtlen hatalmi struktúrák hatását, munkám során célom, hogy a hozzám fordulók megtalálják az önérvényesítés lehetőségeit is.
A pszichológiai tanácsadás inkluzív, legyen szó akár gender specifikus (bántalmazó párkapcsolatok, nemi szerepek és elvárások) vagy LMBTQ+ specifikus elakadásokról. Feminista pszichológusként felismerem a patriarchális, szexista társadalom egyénekre háruló lelki terhét és ezt a közös munkánk során is szem előtt tartom. Ismerem a nőket és férfiakat terhelő szerepelvárásokat és azok káros hatásait. LMBTQ+ affirmatív pszichológusként tudom, hogy egy heteronormatív, elnyomó társadalomban élünk és igyekszem felkészülten és nyitottan segíteni LMBTQ+ klienseimet. A sokszínűséget értéknek vallom, ami nemcsak tolerálható, hanem ünnepelhető.
A neuroaffirmatív megközelítés a többségitől eltérő idegrendszeri működés kibontakoztatásra helyezi a hangsúlyt, ahelyett, hogy neurotipikus működéshez igazítást vagy maszkolást várna el. A társadalmi elvárások a többségi működés előtérbe helyezésével a neurodiverz működést a neurotipikus keretbe próbálja beilleszteni a neurodiverz egyén jóllétének árán. A neuroaffirmatív megközelítés célja az önazonosság megélése és a sokszínűség ünneplése, miközben ez a nézőpont hozzájárul egy befogadó és nyitott társadalom kialakulásához is. Munkám során kiemelt hangsúlyt kap a szuperérzékenység (Highly Sensitive Person, HSP). A szuperérzékenység egy olyan neurodiverz állapot, amelyben az idegrendszer érzékenyebb ingerfeldolgozást tesz lehetővé, így gyakori sajnos a túltelítődés, elárasztódás is. Az emberek nagyjából 20%-a szuperérzékeny, nők és férfiak egyenlő arányban azok. Kutatások szerint a terápiába járó emberek több, mint fele szuperérzékeny, úgyhogy egy olyan társadalmi kisebbségről beszélünk, akik a terápiás térben többséget képeznek.
Dr. Elaine Aron kutató pszichológus szerint a szuperérzékenységnek négy alapvető jellemzője van:
a beérkező ingerek mélyebb szintű, alaposabb feldolgozása (depth of processing)
az idegrendszer túltelítődésre való hajlama (overstimulation)
fokozott empátia vagy fokozott érzelmi reakcióra való hajlam (empathy/emotional responsivity)
a finom részletek magasabb szintű érzékelése (sensitive to subtleties).
Mivel a szuperérzékeny emberek fokozottabban reagálnak pozitív vagy negatív környezeti hatásokra, a szuperérzékeny emberek között számottevő különbségek alakulnak ki a gyermekkori hatások alapján. Megfelelő környezeti támogatással a szuperérzékeny gyermekek megtanulják az inger túltelítődés elleni hatékony védekezést, és az érzelmeik kezelését. Ezek a szerencsés gyermekek a szuperérzékenységgel kapcsolatos előnyöket ki tudják élvezni és felnőttkorban is ezt kamatoztatni tudják. Mély érzésű, gyakran másokat inspiráló tagjaivá válnak a társadalomnak.
Ha a gyermekkori környezet nem segíti elő a szuperérzékenység elfogadását, hanem elvárják a gyermektől hogy "ne legyen túlérzékeny" és legyen olyan, mint a többiek, akkor a szuperérzékeny gyermekben nem alakul ki az önelfogadás és nem tanulják meg a hatékony, értő kezelését a beérkező ingereknek és az intenzív érzelmeknek. A hozzájuk nem illeszkedő, irreális elvárások miatt gyakrabban szenvednek kudarcélményt és azt tanulják meg, hogy az érzékenységüket szégyellni és maszkolni kell. Ezek a megnemértett szuperérzékenyek hajlamosabbá válnak szorongásra, és a önbizalomhiánnyal küszködő felnőttekké válnak. Az ilyen szuperérzékenyek gyakran az energiáik nagy részét arra fordítják, hogy számukra nem megfelelő, hagyományos életmódot próbálnak követni és így a túlzott ingerek hatására gyakran túltelítődnek, ingerlékenységgel és kimerültséggel küzdenek. Ez a félreértettség további kapcsolati és karrierbeli nehézségeket is okozhat.
Szerencsére a szuperérzékenyek felnőttkorban is megtapasztalhatják neurodiverz működésük jó oldalát. Az érzékenységüket ünneplő környezet (támogató emberi kapcsolatok, munkahely vagy terápia) a szuperérzékenyekre nagyon pozitív hatással van, elszenvedett érzelmi hiányaik ennek hatására jelentősen gyógyulhatnak és sikeres, önazonos felnőttekké válhatnak mind kapcsolataikban, mind szakmailag.
LMBTQ+ affirmatív, neuroaffirmatív (szuperérzékenység, HSP) és feminista pszichológiai keretben várom szeretettel a hozzám fordulókat.