top of page

RÓLAM

Pataki Angelika - tanácsadó szakpszichológus

portre1.JPG

ElsÅ‘sorban fiatal felnÅ‘ttek elakadásaira specializálódtam. Integratív tanácsadási keretben sématerápiás fókusszal dolgozom, munkámat traumatudatos megközelítéssel végzem és a folyamatot gyakran kiegészítem élményalapú technikákkal.
 

A kritikai pszichológiai nézÅ‘pont kulcsfontosságú munkám során. A pszichológiai elakadást a társadalmi kontextusában értelmezem, amelyben a problémák keletkeztek.

​

Az egyéni tanácsadás során a kliens és a pszichológus azzal a céllal találkozik, hogy a hozott problémát és a kliens erÅ‘forrásait feltérképezzék. Gyakran fordulnak hozzám önismereti, életvezetési és pályaorientációs kérdésekkel, illetve párkapcsolati, családi nehézségek esetén.

​

A feltétel nélküli elfogadás a segítÅ‘ kapcsolat alapja. Célom egy olyan oldott és bizalmas légkör megteremtése, melyben a kliens számára lehetÅ‘ség nyílik új nézÅ‘pontok és összefüggések felfedezésére. Nagy hangsúlyt fektetek a saját viselkedésünk, gondolataink és érzéseink feletti személyes ráhatásunkra a tudatosítás és reflexió által. Hiszem, hogy minden tanácsadási folyamat és alkalom egyedi, így rugalmas és nyitott módon figyelek a kliens szükségleteire. 

Szakmai tapasztalat​​

  • Magánrendelés - online és Budapesten

  • Kürt Alapítványi Gimnázium - iskolapszichológus

  • I. kerületi Kosztolányi DezsÅ‘ Gimnázium - iskolapszichológus

  • Budavári Általános Iskola – iskolapszichológus

  • AKUT Alapítvány – traumainformált nÅ‘i tanácsadás asszisztálása

  • ELTE Életvezetési Tanácsadó – egyéni tanácsadás egyetemistáknak

  • Lelki EgészségvédÅ‘ Alapítvány – egyéni tanácsadás felnÅ‘tteknek

 

Tanulmányok, képzések

  • ISST - sématerápiás módszerspecifikus képzés (folyamatban)

  • ELTE - tanácsadó szakpszichológus képzés

  • ELTE – pszichológia mesterképzés (MA), tanácsadás és iskolapszichológia szakirány

  • Károli Református Egyetem – pszichológia alapképzés (BA)

  • 150 óra pszichodráma önismeret

  • nemzetközi tréningek szociális színház témában (drámapedagógia, színházi nevelés, fórum színház)

  • Enable iskolai bullying prevenciós csoportok tartása

  • NANE Szívdobbanás párkapcsolati erÅ‘szak prevenciós csoportok tartása iskolákban

​

Az egyéni életvezetési tanácsadáshoz elÅ‘zetes bejelentkezés szükséges, amit a patakiangelika@outlook.com címen lehet egyeztetni vagy a honlapon a Kapcsolat fül alatt.

​

Szeretettel várom a hozzám fordulókat!

Bemutatkozás: About Me
Therapy Office

SZAKMAI FILOZÓFIÁM

​

Szakmai hitvallásom a rogersi személyközpontú tanácsadás hármasára épül. Az együttérzés, a feltétel nélküli elfogadás és a hitelesség a munkám alappillérei. Emberképem fejlÅ‘dés fókuszú; hiszem, hogy minden emberben van növekedési potenciál és önmaga meghaladása felé igyekszik. Gyakran ez a vágy akadályokba ütközik. A pszichológiai tanácsadás az a biztonságos tér, ahol felfedezhetünk olyan erÅ‘forrásokat, amik segíségével felülkerekedünk az akadályokon.

​

A sématerápiás szemlélet egy integratív keret, melynek lényege, hogy ha az alapvetÅ‘, univerzális érzelmi szükségletek kielégülése sérült gyermekkorunkban, olyan hiányokat szenvedtünk el, amik kihatnak a világról és önmagunkról alkotott képre és ez sokféle problémát eredményeznek. A fájdalmas tapasztalatok korai maladaptív sémákban gyűlnek össze, amikkel különbözÅ‘ módokon tudunk megküzdeni. A sémavezérelt megküzdés lehet alárendelÅ‘dÅ‘, elkerülÅ‘ vagy túlkompenzáló típusú, de mindegyik megküzdési mód fenntartja és élteti a kínzó sémát. A maladaptív gyermekkori sémák sémamód működéseket aktiválnak, amit úgy lehet elképzelni, hogy egy nyomógomb benyomására (ami triggerként funkcionál) lefut egy ismétlÅ‘dÅ‘ program - a hatása alatt ugyanazt érezzük és gondoljuk, mint régen. Ezek a maladaptív megküzdések és sémamód aktivációk nem segítik, hogy feltöltÅ‘djenek az alapvetÅ‘ érzelmi szükségleteink, és a gyerekkori sémákat megerÅ‘síti azáltal, hogy ismétlÅ‘dÅ‘ módon ugyanazokat a hiányokat szenvedjük el. A sématerápia célja, hogy tudatára ébredjünk az aktiválódó sémáinknak és azáltal, hogy a kliens terápiás szövetséget vállal a pszichológussal, meggyengítsük a sémák hatalmát. A sémák kognitív torzítással, érzelmi fájdalommal és nem hatékony megküzdéssel társulnak,  így mind a három szinten be lehet avatkozni. A cél, hogy a kliens a sémáitól távolságot tartva egészségesen tudjon kapcsolódni és kielégíteni a saját alapvetÅ‘ érzelmi szükségleteit, ezáltal tartósan jó életminÅ‘sége lehessen.


Kulcsfontosságú számomra a traumatudatos megközelítés. A traumatudatosság számomra azt jelenti, hogy felismerjük a múlt eseményeinek hatásait, és az énerÅ‘sítésre fókuszálunk, ami elbírhatóvá és összefüggÅ‘vé teszi az élettörténetünk. Elengedhetetlen, hogy a saját testünkben és pszichénkben biztonságban és otthon érezzük magunkat. Az együttérzés fókuszú terápiás szemlélet és az elfogadás és elkötelezÅ‘dés terápia az erÅ‘forrásainkra épít, ugyanakkor az önmagunk iránt érzett együttérzés hatására a hibáink és kudarcaink is beismerhetÅ‘vé és elfogadhatóvá válnak, ami fontos része a fejlÅ‘désnek. Az együttérzés fókuszú megközelítés rámutat arra, hogy azok a viselkedésminták, amik jelenleg akadályoznak minket, valaha segítették a túlélésünk. A változás paradoxona, hogy amikor elfogadjuk az aktuális nehézségeinket, könnyebbé válik meghaladni azokat. A belsÅ‘ biztonságot és változási szándékot önegyüttérzÅ‘ és érzelemszabályzó gyakorlatokkal erÅ‘sítjük meg.


Minden ember értelemkeresÅ‘, önmegvalósító kreatív potenciállal rendelkezik. Vannak olyanok, akik összhangban vannak az érzéseikkel és szabadon fejezik ki önmagukat. Ezeket az embereket jól tükrözte vissza a környezetük, amibÅ‘l megtanulhatták, hogy a világ egy biztonságos hely és Å‘k szerethetÅ‘k és elfogadhatók, úgy, ahogyan vannak. Sajnos nem mindenki ezt az üzenetet kapta útravalóként. A bántalmazás túlélÅ‘i (családon belüli bántalmazás, párkapcsolati erÅ‘szak, bullying, lmbtq és nÅ‘i traumák, diszkrimináció elszenvedÅ‘i) azt tanulhatták meg, hogy a világ egy veszélyes hely, és lehetséges, hogy bántani fognak azért, aki vagyok. Az ilyen élmények traumatikus sebet hagyhatnak az önbecsülésünkben és kapcsolódási mintázatunkban. A tanácsadás során egy biztonságos, támogató kapcsolatban fedezhetjük fel újra a belsÅ‘ erÅ‘forrásainkat, tanulhatunk meg újra bízni önmagunkban és másokban. A poszttraumás növekedés azt jelenti, hogy a trauma feldolgozása után nemcsak visszanyerjük a régi önmagunk, hanem még erÅ‘sebbnek és önazonosabbnak érzékeljük magunkat. Munkámat színesíti az élményalapú eszköztár, ami az énerÅ‘ elÅ‘hívását és az élményalapú átdolgozást is szolgálja.

​

Munkám során az egzisztenciális pszichológia fenomenológiai szemléletét alkalmazom, és kiemelt hangsúlyt fektetek az emberi lét alapvetÅ‘ dilemmáira, melyekben mindannyian osztozunk. Fontos, hogy tudatosnak és értelemtelinek értékeljük az életünk, önazonosan válasszunk döntési helyzetekben és koherens narratívánk legyen az élettörténetünkrÅ‘l. Ezt a történetet, mi írjuk, mi vagyunk a fÅ‘szereplÅ‘i, és mi magunk tehetünk azért, hogy elégedettek legyünk vele. 


A kritikai pszichológiai nézÅ‘pont és kulturális kompetencia kulcsfontosságú munkám során. A pszichológiai elakadást a társadalmi kontextusában értelmezem, amelyben a problémák keletkeztek. A tanácsadás inkluzív, legyen szó interkulturális, gender specifikus (bántalmazó kapcsolatok, nemi szerepek és elvárások) vagy LMBTQ specifikus elakadásokról.
 

​

​

bottom of page