top of page

Hogyan érjük el azt, amit szeretnénk 2021-ben? Újévi fogadalmak helyett hatékony céltervezés III. + AJÁNDÉK hónap-, hét- és napértékelő

  • Writer: Pataki Angelika
    Pataki Angelika
  • Feb 7, 2021
  • 3 min read

Hogyan tudjuk a céljainkat lebontani, nyomon követni és értékelni, hogy megvalósíthatóak legyenek?

Ha foglalkoztat ez a kérdés, jó helyen jársz.

Hiszek benne, hogy ha elkezded alkalmazni ezeket a stratégiákat, idén el fogod érni a céljaidat – de mindenképp közelebb kerülsz hozzájuk.

------

Ez a cikk két korábbi folytatása. Ha még nem olvastad, a blogon eléred a korábbi részeket is.

Az előző gyakorlat során megszületett a maximum 5 célunk, amire fókuszálni szeretnénk az év során. Az öt célhoz, egy végcélt és egy folyamatcélt rendeltünk, így összesen 10 SMART cél áll előttünk. A tízből vegyük szemügyre az első párat (vég- és folyamatcélt együtt) és bontsuk legalább három apró lépésre. Ezek a lépések legyenek minél könnyebben megvalósíthatók és konkrétak.


Példa:

Végcél: 2021-ben 20 szakkönyvet elolvasok.

Folyamatcél: 2021-ben minden héten olvasok 50 oldalnyi szakirodalmat.


Három lépés a cél felé:

• könyvek kiválasztása: eldöntöm, melyik az a 20 könyv, amit idén elolvasok

• könyvek beszerzése: beiratkozom a könyvtárba, az ott nem elérhető könyveket megveszem

• szokás kialakítása: minden este elalvás előtt egy órát olvasok

Ahogy a példából is látszik apró lépéseket fogalmazunk meg. A lépések között van, ami egyszeri (pl. a könyvek kiválasztása és beszerzése) és van, ami folyamatos, állandó szokássá alakul (maga az olvasás tevékenysége).

Ha mind az öt célodra írtál három lépést, becsülj az apró célokra időmennyiséget, amit az hetente igényelni fog. A legfontosabb, hogy az állandó szokásokra reális időkeretet fordíts. Ha túl sok, menj vissza az éves célokhoz, és húzz ki egyet vagy fogalmazd át úgy, hogy az idődbe beleférjen. Lehet több év, mire a kívánt állomásra érkezel, de az biztos, hogy haladni tudsz felé.


Priorizálás

Az öt nagy célon nem párhuzamosan, hanem egymás után fogsz dolgozni. Maguk a heti szokások lehet, hogy párhuzamosan fognak futni (a példában az olvasás az egész évet felöleli), de minden hónapra válassz egy nagy célt, amit előtérbe helyezel. Mivel maximum öt célod van, minden célra legalább két hónapot tudsz szánni. Döntsd el most előre, melyik hónapban melyik célodra szeretnél fókuszálni. A példában a január az olvasás hónapja, így alanyunk ebben a hónapban kiválasztja és beosztja az évre a könyveket (kb. 5 órát fordít rá a hónapban) és utánajár a beszerzésnek, illetve az első könyveket már be is szerzi (kb. 4 óra a hónapban). Továbbá tartja a napi 1 óra olvasást (31 óra a hónapban). Így összességében ebben a hónapban 40 órát áldozott a célja eléréséért és a következő hónaptól kezdve már csak 30-at fog. Februárra lehet, hogy másik fókuszt választ, de addigra a napi 1 óra olvasás már automatikus szokássá válik számára.


Hónaptervezés és értékelés

A hónaptervezőben szeretek egy fókusz szavat választani, ami támogathat minket a hónapban- majd a hónap végén reflektálhatunk rá, hogyan jelent meg végül ez a szó a hónapunk során. A hónap szavának mindig kívánt minőséget leíró szavakat választok (például öröm, szabadság, hála és így tovább). Fiktív alanyunk januárra a „Nyugalom” szavat választja, mert ezzel szeretné magát emlékeztetni arra, hogy nem sprintet fut a céljaival, hanem maratont – van ideje, és ha elindul, már tovább ért, mintha az első kudarcos nap után a fiókba tette volna a célját. Továbbá, ezzel szeretné emlékeztetni magát, hogy a cél, nem arról szól számára, hogy olvasson el 20 könyvet BÁRMI ÁRON, hanem, hogy inspirált maradhasson, és ahelyett, hogy social médiát pörgetne, le tudjon csendesedni.


Héttervezés és értékelés

A héttervezőben szokáskövetőt is alkalmazhatunk. Amíg egy új tevékenység rutinná válik (jellemzően kb. 21 nap alatt) érdemes lehet összekötni más teljesen rutin tevékenységgel. Például: reggeli napi szándék szavat választani (olyan fókusz szavat, mint a hónaptervezésnél írtam) a reggeli rutin kávé / tea mellé vagy napi három hálát felsorolni amíg este fogat mosunk. Fiktív alanyunk az esti ágybafekvéshez odakészíti a könyvet, amit olvas, és a telefonját egy fiókba rakja, hogy a környezeti változások is abban segítsék, hogy olvasson.


Napi tervező és értékelő

Ehhez egy egyszerű napindító fókusz szó választást és egy napzáró hálaadást (3 hála megfogalmazásával). Lehet más is a rutin része, 5-5 percnél hosszabbat nem javaslok a rendszeres kivitelezés miatt. BÓNUSZ

Megosztom Veletek az általam készített örökzöld (dátum nélküli) nap-, hét- és hónaptervezőt és értékelőt, valamint havi szokáskövetőt. Fogadjátok szeretettel és használjátok bátran! :)


Sok sikert kívánok a céljaid megvalósításához,

Angelika



コメント


©2020 by patakiangelika.

bottom of page