Miért női tanácsadás a felhasználónevem+megfelelési kényszer teszt
- Pataki Angelika
- Jun 15
- 9 min read
Updated: Jun 30
A @noitanacsadas felhasználónevet 2020-ban, több, mint 5 éve hoztam létre.
Ennek ellenére idáig csak privát beszélgetésekben adtam rá magyarázatot, pedig tényleg nem magától értetődő mit értek alatta.
2019-ben elveszett pályakezdőként részt vettem egy női vállalkozóknak szóló workshopon. 6 évvel később visszatekintve, hálás vagyok a lehetőségért, és irigylem az akkori énem bátorságát – amit bizonyára az akkor aktuális [Pszichológus lettem…Hogyan tovább?] című egzisztenciális krízisből merítettem.
A workshop nagyon jó élmény volt, bár ekkor a vállalkozásindítás közelében se voltam még - ezután 1,5 évvel indultam el magánvállalkozóként óvatosan a szárnyaimat bontogatva.
A nap végén volt egy összegző kérdés, hogy ha a vállalkozásod esszenciáját próbálnád meg átadni, mi lenne az a 2 szó, amit használnál.
Előttem a női tanácsadás jelent meg.
Ez a szóösszetétel számomra nagyon sok tartalommal bír, de aki nem ismer még engem vagy egészen más tapasztalatokkal rendelkezik teljesen másra asszociálhat – ami nem gond, és nagyon élvezem a különböző megfejtések megismerését!
Ám így 5+ évnyi rejtőzködés után szeretném lerántani a leplet az én válaszomról is. : )
Oszd meg velem a véleményed
De mielőtt megtenném:
írd meg nekem a saját megfejtésed!
Megírhatod azt is, hogy NEKED mit jelent a [női tanácsadás] vagy azt is ilyen Dixit-szerű feladványként, hogy szerinted „mire gondolhatott a költő”, azaz, SZERINTED én mit értek [női tanácsadás] címszó alatt.
Ha vetted a fáradtságot és átgondoltad vagy akár le is írtad, írj nekem egy emailt vagy egy DM-et instán az ötleteddel, esetleg oszd meg kommentben, hogy más is élvezhesse a kreatív választ.
Örömmel olvasom az összes megfejtést és feldobja a napomat, úgyhogy írd meg bátran! : )
Változatok a női tanácsadásra
Lejjebb kifejtem a saját válaszom, de előtte hagyok még egy kis gondolkodási időt a válaszodra és addig is elmesélem az eddigi leggyakoribb és / vagy legviccesebb reakciókat, amit kaptam.
Disclaimer: amiket megosztok, azokat a válaszokat véletlenül se kinevetni szeretném – a helyzetben is mindig együtt nevetünk az illetővel és itt is ezt képviselem. Csak olyan ötleteket osztok meg, amit több forrásból is hallottam, és mindegyiket abszolút validnak és érthetőnek tartom.
Nincs rossz ötlet és ezek sem azok!
„Hmmm biztos női termékenységgel foglalkozol” – ez egy gyakori tipp, hogy a női valószínűleg a női hormonháztartást, női szerveket és ezáltal valahogy a női termékenységet fogja érinteni.
Szerintem is nagyon logikus asszociáció, akár ez is lehetne, ha egészen más hatások értek volna engem.
„Hmmm biztos ez ilyen spirituális, mint a jin-jang és a női minőségről írsz” – ez is egy gyakori tipp, és ennek is látom a létjogosultságát.
Hiszen, ha beírom a netre, hogy [női] bármicsoda, akkor elsődlegesen ilyen ~ mágikus, spirituális dolgokkal szoktam szembe találkozni.
Nincs azzal semmi probléma, ha ebben hiszel (örülök Neked és én is ünnepellek!).
Vállalkozó pszichológusként megfoghatatlannak és áltudományosnak érezném, ha ezt hirdetném.
Szerintem nagyon jó, ha valaki spirituális értékeket talál önmaga, és nem jó, ha ez erőltetve van kívülről guruktól vagy szakemberektől.
Pszichológus szerepből, ha hasonló, nem tudományosan megalapozott dolgokat hirdetnék, azt nem érezném etikusnak és önazonosnak sem.
Így a személyiségemmel és a szakmai szerepemmel se érzem annyira összeegyeztethetőnek ezt a vonalat, mindamellett, hogy nincs vele személyesen semmi problémám.
Lehet, vannak olyan szokásaim, amik kívülről spirituálisnak hathatnak, például szeretek jógázni és meditálni.
Bár a mindful meditáció a zen buddhizmus vallási nézeteitől mentes és tudományos alapokon nyugvó irányzat, óhatatlanul hathat ez akár spirituálisnak, és ezzel is rendben vagyok.
Mindig arra törekszem, hogy tudományos alapokon nyugvó, ugyanakkor intuitívan, érzelemileg is mélyreható tudást tudjak átadni Neked.
„Ajaj, most vettem észre az insta neved... okés, hogy járok hozzád pszichológiai tanácsadásra férfiként?” – ezt különböző férfi kliensek a közös munka különböző szakaszain kérdezték meg tőlem, de mindegyikük járt már hozzám legalább fél éve, mire felmerült ez a kérdés. : )
Amiért nagyon hálás vagyok és tisztelem őket, mivel úgy sejtem, hogy erre a pár férfi kliensre jutna egy sokkal nagyobb csapat férfi kliensem, akiben szintén felmerült ez a kérdés, csak nem osztotta meg velem és ott maradhatott benne ez a bizonytalanság.
Mélyen hiszem, hogy a kliensemmel egyenrangú, partneri viszonyban vagyunk, úgyhogy nagyra értékelem, ha megtisztelsz kliensként a kérdéseiddel!
„Női tanácsadás… ezek ilyen nők közötti praktikák lesznek? Például, hogyan tartsd fenn egy férfi érdeklődését anélkül, hogy tudná, hogy befolyásolod?” – ebben a definícióban női fondorlatra, játszmázásra, manipulációra gondoltak az ötletgazdák.
Elméleti síkon egy nagyon valid és jogos megfejtés.
A gyakorlatban efféle befolyásolási praktikák és manipulációs technikák abszolút nem fognak szerepelni nálam, és ha valaha fogok róla írni, akkor arról fogok írni, hogyan bontsd le őket, nem arról, hogyan építsd ki őket.
Ha még nem alakítottál ki ilyen rossz szokásokat, akkor örülök Neked, ha pedig felismerted, hogy zsákutca, és igyekszel változtatni, annak is őszintén örülök.
Ha most összezavarodottan állsz, hogy muníciót szerettél volna a manipulációhoz, nem hegyi beszédet, akkor sajnálom, hogy nem szolgálok azzal, amit kerestél.
Viszont írj bátran, ha szeretnéd, hogy kifejtsem a játszmázásról az álláspontom és szívesen írok róla bővebben is segítő szándékkal. : )
Remélem, sikerült időt nyernem neked és megszületett a saját definíciód. : ) Ha igen, küldd el nekem instán vagy emailben:
És akkor lássuk az én válaszom:
MIÉRT NŐI?
Mit jelent a mai (patriarchális és kapitalista) társadalomban a női társadalmi nemhez tartozni?
Nőként sok, egymásnak ellentmondó szerepelvárás nehezedik ránk, amikre, ha hallgatunk, sose érezzük magunkat elégnek.
Elvárt, hogy nőként legyél a másik óhaját leső jókislány, people pleaser, de közben, ha a helyzet úgy hozza az életed más területén, legyél határozott és állj ki magadért.
A társadalmi szokásrend elvárja, hogy a nő legyen a másokról gondoskodó személy, miközben a nő fölé-alárendelt, méltatlan szerepben marad – emiatt is azonosítom ezt a szerepelvárást a jókislány, parentifikált és people pleaser címszavakkal.
Legyél egyszerre jókislány, jó nő, jó feleség, jó anya, jó házvezetőnő, jó teljes állásban dolgozó, jó beteg családtagot ápoló és mindeközben legyél mosolygós, legyen jó rád nézni.
A felsorolás szerint az mindegy, hogy Te hogyan érzed közben magad VALÓJÁBAN a felszín alatt…
A női szocializáció hatására megszokhattad, hogy a Te szükségleteid a saját listád végén vannak. Ha már mindenki jól van a környezetedben, akkor gondolhatsz bele, mennyire kimerült és kizsákmányolt vagy valójában a sok érzelmi és láthatatlan munkától, amit a fizetett munkádon felül végzel.
Kritikai szemléletű feminista pszichológusként hiszek az egyenrangúságban és abban, hogy mindenkit szolgál az, ha a nemi szerepelvárásokon felül tudunk emelkedni.
Nőként ugyanúgy megérdemled, hogy teljes értékű, egyenrangú félként kezeljenek és tisztelettel bánjanak Veled is.
Nőként is elég vagy és elég az, amit teszel. Nem sok és nem kevés, épp elég.
Mint ahogy a repülőgépen tanácsolják vészhelyzet esetén; először magadra kell felrakni az oxigén maszkot és utána lehet a többieket biztonságosan támogatni – nem a saját életed árán.
A saját tapasztalataim a női szocializációról pszichológushallgatóként és pszichológusként
Egyetemen elsőéves pszichológushallgatóként kutatási témát választhattunk - én a nők helyzetét szerettem volna kutatni. A professzornő őszinte rácsodálkozással kérdezte, hogy arra miért van szükség, amikor a feminizmus már mindent elért. Én másképp láttam, de akkor nem tudtam kiállni a véleményemért és senki más sem szólalt fel a védelmemben. Hálás vagyok, hogy pár év múlva a pszichológia mesterre a felvételi beszélgetésen is feminista, kritikai pszichológiai kutatásokról beszélhettem az egyik professzornővel, majd az MA szakdolgozatom már ebből a témából írhattam. A szakdolgozatom részletei a 2024-ben megjelent Traumainformált csoportos tanácsadás szerhasználó nőknek című könyvben olvasható, melynek társszerzője vagyok.
Pszichológusként sokat dolgozom bántalmazott nőkkel, ám a női szerepelvárások körülötti nehézségeket szinte minden női kliensemmel érintjük. A szakirodalom szerint nőként gyakoribb az olyan bántalmazás, amit egy közeli kapcsolaton belül szenvedünk el. Emiatt megkérdőjelezhető, hogy nőként a traumatizáció a hétköznapitól eltérő tapasztalás-e, mivel sajnos ez annyira sok nő tapasztalata.
Hiszek abban is, hogy az önismeret erő.
Erőt ad ahhoz, hogy kitörj abból a szabályrendszerből, ami fogva tart és új önazonosabb utakat tudj bejárni.
Ha át tudod válogatni azokat a kulturális, transzgenerációs és családi mintázatokat, amiket útravalóul kaptál és csak azt tartanád meg, amire tényleg szükséged van: mi minden változhatna a mostani életedhez képest?
Az önismeret és a pszichológiai tanácsadás segít a mintázatokon felülkerekedni és azokat átírni, úgy, ahogyan szeretnéd.
Ezért az a mottóm, hogy légy az életed aktív alakítója.
MIÉRT NEM CSAK NŐKNEK?
Feljebb írtam, hogy közben férfi klienseim is vannak. Akkor hogy is van ez?
Egyrészt, a női nemiszerepelvárások párja pedig a férfiakat terheli (például nem sírhat egy fiú, nem mutathat érzéseket, erősnek, domináns, sikeresnek kell lennie).
Emiatt is a női szerepelvárások felülbírálása a férfiakat is felszabadítaná.
Másrészt, a női szocializáció nem csak a nőket érinti.
Modellkövető tanulást férfiak is csinálnak, például önfeláldozó anya, krónikus betegségben szenvedő anya vagy egy olyan diszfunkcionális (agresszív alkoholista/ bántalmazó/ érzelmileg éretlen/ passzív, nem jelenlévő – akár válás, halál vagy munka miatt) apa mellett a fiú szintén a női modellt és a női mintázatot sajátíthatja el.
Az egyetlen ide tartozó szűrő kérdés, amit felteszek magamnak a közös munka elején:
küzd-e az engem megkereső személy a másokra való irányultság sématartományba sorolható sémával (önfeláldozás / behódolás / people pleasing – megfelelési kényszer)?
Amíg a válasz igen, szeretettel várom a hozzám forduló illetőt függetlenül a nemi identitásától.
LMBTQ+ affirmatív pszichológusként a nembináris, genderqueer, genderfluid személyekre is szeretettel gondolok itt, amikor a különböző gender identitásokról beszélek.
Honnan tudhatom, hogy küzdök-e megfelelési kényszerrel?
Megfelelési kényszer teszt
Megosztom a kérdés gyűjteményem, hogy eldönthesd, hogy küzdesz-e önfeláldozással és megfelelési kényszerrel (angolul people pleasing copinggal).
Mindegyik kérdésre igennel vagy nemmel válaszolj.
1. Nő vagyok / női szerepelvárások szerinti neveltetésben részesültem (legyek jó, maradjak csendben, gondoljak másokra magam előtt).
2. Volt kizsákmányoló, méltatlan, fölé-alárendelt tapasztalatom, amit nem tudtam megnyugtatóan, egyenrangúan rendezni egy intézményes keretben (pl. kizsákmányoló munka, túlkövetelő egyetemi elvárás egy oktatónál, rettegett, kritikus tanár, bullying és így tovább)
3. Magas mércéket támasztok magammal szemben – függetlenül attól, hogy más kedves és korrekt-e, nekem mindig annak kell lenni
4. Parentifikált gyerek voltam – én voltam az egyik szülőm fő érzelmi / praktikus támasza (pl. segítettem nevelni a kisebb tesóm vagy átsegítettem anyát a váláson)
5. Megszoktam, hogy én vagyok az erős, aki támaszt nyújt és segít – idegen számomra sérülékenynek és sebezhetőnek mutatkozni
6. Ha valaki mond egy bántó kritikát rólam, az belém ég – függetlenül attól, hogy mennyire fontos az adott illetővel a kapcsolat
7. Szorongok, sok forgatókönyvem van vészhelyzet esetére (pl. Mi lesz, akkor, ha…) és túlanalizálóm a saját viselkedésem (pl. Miért mondtam azt ott, hogy…, miért nem azt mondtam, hogy…)
8. Voltam az életem során mérgező párkapcsolatban vagy közeli kapcsolatban (pár, barátság, közeli rokon)
9. Sose érzem magam elég jónak – alacsony az önbizalmam
10. Erős szégyenérzetet és bűntudatot érzek objektíven kis dolgok hatására is
Bónusz: Adj +1 pontot magadnak, ha segítő foglalkozású vagy.
Számold össze, hány igen választ adtál.
Összesítés
0-3 igen – Alacsony pontszám: valószínűleg nem küzdesz a másokra való irányultsággal, önfeláldozással, megfelelési kényszerrel. Alternatív, kevésbé valószínű magyarázat: esetleg annyira természetesnek hat a másokra irányuló figyelem, hogy fel se tűnik és nem vagy rá tudatos.
4-7 igen – Közepes pontszám: valószínűleg érintett a másokra irányultság sématartomány nálad. Elképzelhető, hogy nem ez a leghangsúlyosabb terület, de mindenképp ezen is fontos lenne változtatni a lelki egészséged érdekében.
8-11 - Magas pontszám: központi, sürgető problémád az önfeláldozás és a megfelelési kényszer. Fontos, hogy segítséget kérj, mivel a másokra való irányultság sématartománynak komoly kockázatai vannak az önelhanyagoló viselkedés miatt (pl. kiégés, pszichoszomatikus stresszbetegségek és így tovább). Fontos a Te jólléted is!
MIÉRT TANÁCSADÁS?
A pszichológiai tanácsadás (counselling) kifejezésre utalok itt.
Ugyan tanácsadó szakpszichológus vagyok, de nem adok tanácsot.
Az elnevezés ugyanúgy, ahogy a sémakonzultáns címben is a konzultációra vonatkozik, csak a magyar nyelvben a tanácsadás a fő kifejezés, amit erre használ a pszichológia.
Tanácsadó szakpszichológusként mentálisan egészséges emberekkel dolgozom egyenrangú, partneri helyzetben.
Tanácsadó szakpszichológusként a szemléletmódom is más; nem patológiákban és nem személyiségzavarban gondolkodom, hanem társadalmi, kulturális, transzgenerációs hatásokban és az egyén és a környezet kölcsönhatásában.
A pszichiátriai diagnózis, a mainstream pszichológia individualizmusban györekező megközelítéséhez igazodva, személyiségzavarokról ír, így az egyén jellemvonására helyezi a hangsúlyt.
Ezzel szemben a traumatudatos megközelítés az elbírható életeseményeken túlmutató traumák idegrendszeri és érzelmi hatásainak feldolgozására helyezi a hangsúlyt.
Kritikai pszichológusként foglalkoztat a társadalmi egyenlőtlenségek hatása a lelki jóllétünkre. A pszichológiai elakadást a társadalmi kontextusában értelmezem, amelyben a problémák keletkeztek.
MIÉRT NEM ADOK TANÁCSOT?
Pszichológusként mély meggyőződésem az, hogy mindenki a saját élete legfőbb szakértője.
Hiszem, hogy a megoldás kulcsa benned rejlik; én a szakmai tudásommal segítek, hogy ezt az erőforrást felfedezd és megtanuld előhívni akkor, amikor csak szükséged van rá. Szeretnék irányt mutatni abban, hogyan hívd elő a belső iránytűdet és hogyan hallgass a belső bölcsességedre, a megérzéseidre.
Vagy ahogy a mondás tartja: „Ne halat adj az éhezőnek, mert azzal csak egyszer lakik jól. Adj neki hálót, tanítsd meg halászni, és akkor egész életében meglesz a betevője.”
Ez a fajta empowerment a munkám fő célja.
Hatalmas kiváltság újra és újra a részese lenni azoknak a gyönyörű növekedési folyamatoknak, amiket figyelemmel kísérhetek pszichológusként.
A társadalmi felelősségvállalás jegyében kritikai pszichológusként keresem annak a lehetőségeit, hogyan tehetem a pszichológiai tudást hozzáférhetővé széleskörűen.
Ennek egy szelete a social media jelenlétem, a blogírás és a hírlevélírás.
Összegzés
Talán fel tudod idézni azt a magyar népmesét, amelyben Mátyás király kérése az volt az alattvalójához, hogy kapjon is ajándékot, meg nem is.
Ez a mese jutott eszembe, amikor összegeztem a cikkem mondandóját:
Női tanácsadás:
Női, de nem csak nőknek
tanácsadás, de nem adok tanácsot
avagy ambivalens és sokrétű, ahogyan a nőkkel szemben támasztott társadalmi elvárások.
Köszönöm, hogy végigolvastad a cikket!
Írd meg nekem kommentben vagy privát üzenetben mi volt a saját elképzelésed a [Női tanácsadás] jelentéséről és írd meg azt is, hány pontot értél el a Küzdök-e megfelelési kényszerrel? kvízben!
Ha szívesen olvasnál még tőlem, iratkozz fel a hírlevelemre!
Ha magas lett a pontszámod a megfelelési kényszer teszten, és szeretnél rajta dolgozni, jelentkezz be egyéni pszichológiai tanácsadásra hozzám. Várlak szeretettel!

Komentar