top of page

Öt őszinte jótanács pszichológushallgatók és pályakezdők számára

  • Writer: Pataki Angi
    Pataki Angi
  • Oct 30, 2020
  • 2 min read

Updated: Mar 19, 2021

Íme az öt radikálisan őszinte javaslatom, amit szívesen hallottam volna végzősként.


1. Csak kezdd el

Ha tudod, mivel szeretnél foglalkozni: csak kezdd el. Ez az elsődleges és legegyszerűbb tanács, amit tudok adni. Olyan munkakört válassz, ami a terveidbe passzol (példák: esetvezetés gyerekekkel / diagnosztika / munkahelyi kiválasztás / kutatás stb.). Ha már az MA vége felé vagy, valószínűleg határozott elképzeléseid vannak arról, hogy a pszichológia melyik specifikus alterületén és milyen alcsoporttal szeretnél dolgozni. Ha még nem vagy biztos az irányban, fektess nagyobb hangsúlyt a pályaorientációra (pl. keress meg olyan szakembereket, akik azzal foglalkoznak, amivel te szeretnél, és tegyél fel kérdéseket a munkájukról).


2. Álmaid munkahelye vs. első munkahelyed

Az első munkahelyed, nem kell, hogy az álom munkahelyed legyen. Tudom, ez furcsán hat miután az előző pontban arra ösztönöztelek, hogy találd meg, hogy pontosan hová szeretnél kilyukadni – ne keseredj el, ha ez nem egyből történik meg. Lehet, hogy eleinte az álmaid tevékenységét csak önkénteskedve vagy pedig alacsony fizetésért fogod végezni. Ezek a munkák rengeteg tapasztalatszerzési lehetőséget rejtenek magukban és kipróbálhatod magadat élesben a vágyott munkakörben.


3. Továbbképzések

Amikor végzel, nyomasztó lehet a most mihez kezdjek kérdése. Sokan belevetik magukat a szakképzésbe vagy egy módszerspecifikus képzésbe. Ezek mind hasznos és fontos építőkövei a pszichológusi kompetenciának, de nem az egyetlen forrásuk. Ha az életkörülményeid (anyagi helyzeted, munkahelyed stb.) nem engedik meg vagy még nem tudsz egyértelmű, informált döntést hozni, lehet, hogy nincs még itt az ideje annak, hogy elkötelezd magad egy több éves képzés mellett.


4. Önismeret

Kezdd el minél hamarabb. Az önismereti munka nagyon fontos, hogy felismerd a szakmai kompetenciahatáraid és minél önazonosabb döntéseket tudj meghozni a pályakezdésed kapcsán is. A sajátélmény során egyszerre… a. gyakorlatban tanulsz egy terápiás irányzatról

b. megtapasztalod, milyen a kliens székében ülni

c. beépítheted a saját gyakorlatodba azt, ami neked segített.


5. Lifelong learning

Remélem, ezt mindenki hallotta eleget a tanáraitól 😊

Az élethosszig tartó tanulás számomra azt jelenti, hogy folyamatosan képzem magam és ennek ellenére sosem leszek készen. Nem csak formális, intézményi körülmények között tanulok; sokat lehet meríteni szakkönyvekből, nyíltnapokból, tréningekből, szupervízióból, esetmegbeszélő csoportokból – a lista kimeríthetetlen.


Elsősorban a kliensektől tanulok sokat – minden ülésen. A tanácsadási folyamat személyre szabott, így a bizonytalanság tűrése és a rugalmasság az, amit fejlesztettek bennem. Ettől annyira élő és őszinte a segítő kapcsolat, amiben mindketten fel tudunk oldódni és bátran improvizálni.

Maradj nyitott és aktívan keresd a fejleszthető területeid.


Sikeres pályakezdést és eredményes segítői munkát kívánok!


Utó disclaimer: Fontosnak tartom, hogy lássátok, milyen nézőpontból érkeznek a javaslatok. Tanácsadás és iskolapszichológia szakirányt végeztem az ELTE-n, iskolapszichológusként és magánrendelésben dolgozom. Úgy gondolom, hogy az összegyűjtött tanácsok nekem megspóroltak volna pár fejfájást – remélem, nektek így is tehetnek. Ha a javaslatok nem rezonálnak veled, véletlenül se fogadd meg őket. Mind más utakat járunk be, és köszönöm, hogy érdekel, ami számomra hasznosnak bizonyult.

Comments


©2020 by patakiangelika.

bottom of page